WYMAGANIA REDAKCYJNE DLA AUTORÓW
I. Uwagi ogólne
- Redakcja przyjmuje materiały w formie artykułu, recenzji lub sprawozdania, które nie były wcześniej publikowane w języku polskim. Materiały, które zostaną dostarczone do końca czerwca, ukażą się w bieżącym numerze.
- Tekst artykułu należy dostarczyć w formie elektronicznej (najlepiej w programie Word). Times New Roman 12 pkt.; odstęp między wierszami 1,5
- Artykuł nie powinien przekraczać 40 tys. znaków ze spacjami. Można to sprawdzić w edytorze Word, wybierając kolejno opcje: Plik – Właściwości – Statystyka, lub Narzędzia – Statystyka wyrazów.
- Tytuł artykułu powinien być podany również w języku angielskim. Do artykułu należy dołączyć streszczenie w języku polskim i angielskim, nieprzekraczające 1,5 tys. znaków.
- W tekście nie należy stosować wyróżnień (czcionka pogrubiona, podkreślenie, spacjowanie itp.) z wyjątkiem kursywy stosowanej w przypadku cytowania tytułów oraz wyrażeń obcojęzycznych.
- Cytaty należy pisać kursywą, bez cudzysłowu.
- Układ tekstu: rozdziały (jeśli jest to możliwe bez numeracji, wyśrodkowanie, bold), podrozdziały (bez numeracji, a linea, bold).
- Autorzy powinni dołączyć krótką notę biograficzna (tytuł, stopień naukowy, afiliację i e-mail).
- Autorzy muszą przestrzegać przepisów wynikających z „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” (Dz.U. nr 24 z 23.02.1994 r.).
II. Sugerowany sposób sporządzania przypisów
- Odwołanie do literatury prosimy podawać na dole strony, jako tzw. „przypis dolny”, co znosi konieczność przedstawienia wykazu bibliograficznego na końcu artykułu.
- Artykuł z czasopisma: inicjał imienia, nazwisko, tytuł kursywą, czasopismo w cudzysłowie proste (w pełnym brzmieniu), numer, rok wydania w nawiasie, zeszyt, strony, np. A. Siemianowski, Źródła europejskiego myślenia o człowieku, „Studia Gnesnensia” 21(2007), s. 16.
- Artykuł z dzieła zbiorowego: inicjał imienia, nazwisko, tytuł kursywą, znak ‘w:’ tytuł dzieła zbiorowego kursywą, po skrócie ‘red.’ inicjał imienia i nazwisko redaktora w mianowniku, miejsce i rok wydania, strony, np. A. Bobko, Filozofia religii Kanta – krytyka czy apologia?, w: Immanuel Kant i świat współczesny. W 200. rocznicę śmierci Immanuela Kanta, red. K. Snieżyński, Poznań 2004, s. 328.
- Książka: inicjał imienia, nazwisko, tytuł kursywą, miejsce i rok wydanie, strony, np. K. Tarnowski, Człowiek i transcendencja, Kraków 2007, s.180. Jeśli książka ukazała się za granicą, podajemy miejsce wydania w danym języku obcym, np. Paris 1998.
- W przypadku, gdy literatura, do której się odwołujemy, jest zaczerpnięta z Internetu
lub zasobów elektronicznych, oprócz zwykłych danych (por. punkty 2-4) należy podać
także nośnik (on-line, CD-ROM), datę dostępu oraz pełen adres internetowy,
np. A. Hajduk, Bóg jako rekurencja [on-line], [dostęp: 12.01.2007]. Dostępny: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/F/FR/bog_rekurencja.html - Jeśli tekst, do którego się odwołujemy, jest tłumaczeniem, po tytule artykułu lub książki należy podać inicjał imienia i nazwisko tłumacza, poprzedzone skrótem ‘tłum.’ np. A. N. Whitehead, Religa w tworzeniu, tłum. A. Szostkiewicz, Kraków 1997.
- Przy kolejnym odwołaniu do pozycji wcześniej cytowanej wystarczy podać nazwisko autora oraz ‘dz. cyt.’ wraz ze stroną; w przypadku gdy w artykule dowołujemy się do kilku dzieł tego samego autora, należy podać nazwisko autora, tytuł (w całości lub skrócie) oraz stronę.
- Prosimy o stosowanie w przypisach terminów i skrótów w języku polskim: Tenże, tamże, por. – porównaj; tłum. – tłumaczenie, red. – redaktor; itp.
III. Procedura zabezpieczenia przed „ghostwriting”
W trosce o naukową rzetelność publikacji redakcja „Studiów Bydgoskich” wprowadza procedurę zabezpieczenia przed „ghostwriting”. Szczegółowe omówienie znaleźć można w zamieszczonym poniżej wyjaśnieniu MNiSW, którego treść redakcja całkowicie potwierdza. W przypadku zaistnienia któregokolwiek z wyliczonych w tym wyjaśnieniu problemów, autorzy są proszeni o dołączenie do przesłanego artykułu odpowiedniej deklaracji potwierdzonej własnoręcznym podpisem.
„Rzetelność w nauce stanowi jeden z jej jakościowych fundamentów. Czytelnicy powinni mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej).
Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności.
Przykładami przeciwstawnymi są „ghostwriting” i „guest authorship”.
Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
Aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting”, „guest authorship” redakcja czasopisma powinna wprowadzić odpowiednie procedury swoiste dla reprezentowanej dziedziny bądź dyscypliny nauki lub wdrożyć poniższe rozwiązania:
- Redakcja powinna wymagać od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt.
- Redakcja powinna wyjaśnić w „Instrukcjach dla autorów”, że „ghostwriting”, „guest authorship” są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).
- Redakcja powinna uzyskać informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów („financial disclosure”).
- Redakcja powinna dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce”.